Балкан

Поради невреме, откажани сите летови од истанбулскиот аеродром

Поради невреме, откажани сите летови од истанбулскиот аеродром

Сите летови од истанбулскиот аеродром „Ататурк“ се откажани поради невреме проследено со силен ветер, обилни врнежи и грмежи кои го погодија Истанбул, соопштија од аеродромската служба.

Сите предвидени полетувања и слетувања се откажани, а во многу делови сообраќајот е во застој. Во соопштението не е наведно кога авио-сообраќајот ќе биде повторно воспоставен.

Турската метеоролошка служба предупреди дека обилните врнежи би можеле да потраат до доцна навечер, најавувајќи дека темните облаци пристигнуваат од Мраморното море.