среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поради Оланд, казнета Гаје

oland ljubovnica

Поврзани вести

Француската Влада го блокирала поставувањето на Глумицата Жули Гаје, за која медиумите објавија дека е во тајна врска со претседателот на Франција, Франсоа Оланд, во жирито кое одлучува за партиципацијата за француската Академија „Вила Медичи“ во Рим.

Министерството за култура не ги објасни причините за ваквата одлука, но се верува дека е поврзана со аферата што ја обелодени магазинот „Клозе“, минатата недела.

Улогата на жирито е да избере 15 лица кои ќе добијат стипендии од областа на културата, што ќе трае од 12 до 18 месеци во Академијата „Вила Медичи“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести