вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Поради проневера на пари, полицијата упадна во просториите на ДФБ

Германската финансиска полиција утрово упадна во седиштето на Германскииот фудбалски сојуз (ДФБ) во Франкфурт како и во домовите на претседателот на сојузот Волфганг Нирсбах и поранешниот претседател Тео Цванцигер.

Поради проневера на пари, Германскиот фудбалски сојуз е под истрага на полицијата

Поради проневера на пари, Германскиот фудбалски сојуз е под истрага на полицијата

Поврзани вести

Упадот во просториите на ДФБ беше извршен поради исчезнувањето на 6,7 милиони евра кои наводно биле уплатени на сметка на Светската фудбалска федерација (ФИФА) за организација за Мундијалот во 2006 година, изјави за Билд Надја Нисен, јавниот обвинител на Франкфурт.

Германскиот весник објави дека во 2000 година од директорот на “Адидас” Роберт Луис Драјфус се позајмени 6,7 милиони евра со цел комитетот да ги подмити службениците на ФИФА. Обвиненијата за корупција Нисрбах ги опиша како “басни”.

На 6-ти јули 2000 година, ФИФА и го додели организирањето на Светското првенство на Германија откако со 12 гласови наспроти 11 ја победи Јужноафриканската Република.

Како што обелоденија локалните медиуми, парите се уплатени на сметката на ФИФА пред да се донесе одлуката, со цел да се обезбедат уште четири гласови на азиските делегати.

Најчитани вести