сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Птичји грип во 20 фарми во Тајван

Уништувањето на гуските почна синоќа. До денеска беа уништени речиси 6.000 гуски, а на 13 фарми на кои се одгледуваат ови птици е воведен карантин.

pticji grip

Последни вести

Тајванските здравствени власти, соочени со појава на вирусот на птичји грип во дваесетина живинарски фарми, донесоа одлука според која, во оваа фаза, треба да бидат уништени над 140.000 птици, објави МИА.

Уништувањето на гуските почна синоќа. До денеска беа уништени речиси 6.000 гуски, а на 13 фарми на кои се одгледуваат ови птици е воведен карантин.

Најчитани вести