четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Поради Русија НАТО ја сели командата од Италија во Романија

nato-napoli

Последни вести

Високопоставен командант на НАТО соопшти дека воената Алијансата за кратко време ќе го премести својот команден центар од Италија во Романија, како одговор на дејствијата на Русија во Украина, јавува новинската агенција „Асошиејтед Прес“, пренесува Нетпрес.

Адмиралот Марк Фергусон, командант на Обединетите вооружени сили, чиј команден центар е сместен во Неапол, изјавил дека командата ќе биде преместено во Чинку, централна Романија, и тоа во јуни, годинава, како поддршка на воената вежба на северноатлантската Алијанса, во која ќе бидат вклучени околу 1.000 војници од 21 земја членка на воениот блок.

Во малиот град Чинку, кој се наоѓа на околу 180 километри северозападно од Букурешт, е сместено најголемото воено стрелиште во Романија.

За прв пат командниот центар на Обединетите вооружени сили на НАТО ќе биде лоциран во Романија, изјави адмиралот.

Во исто време НАТО ќе спроведува вежби во Полска и во балтичките држави.

Најчитани вести