петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Поранешен советник на рускиот претседател најден мртов во САД

Лани тој беше обвинет дека се обидувал да натера една руска радио станица, во која бил акционер, да не објавува интервју со опозицискиот политичар Алексеј Навални.

Поранешен советник на рускиот претседател најден мртов во САД

Поранешен советник на рускиот претседател најден мртов во САД

Последни вести

Русинот Михаил Лесин (57), поранешен советник на претседателот Владимир Путин, е пронајден мртов, во соба на еден хотел во Вашингтон.
Нема објаснување за причината на неговата смрт, но „Вашингтон Пост“ пишува дека американската полиција отворила истрага.

Медиумите во Москва, меѓутоа, повикувајќи се на изјави на неговите најблиски, тврдат дека Лесин умрел од срцев удар.

Советник во Кремљ, Лесин беше во периодот меѓу 2004 и 2009 година. Според за

Најчитани вести