вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Поранешен кинески функционер осуден на смртна казна поради корупција

Kina ex rail minister death

Последни вести

Поранешен висок функционер во кинеските железници е осуден на смртна казна условно поради земање мито од речиси осум милиони долари, соопшти денеска кинескиот суд, објави МИА.

Заменик-министерот за железници Жанг Шугуанг е осуден, откако поради корупцијата пред повеќе од една година иста казна му беше изречена и на поранешниот министер Ли Жиџун.

Условните смртни казни најчесто по две години се преформулираат во доживотен затвор.

Судот наведе дека Жанг заслужил смртна казна, но пресудата е ублажена бидејќи тој се покајал и оти парите од митото се пронајдени.

Целокупниот имот на Жанг, согласно одлуката на судот, е конфискуван.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести