среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Поранешен кошаркар на МЗТ Скопје шверцувал дрога во стомак

radojcic-500

Поврзани вести

Српскиот кошаркар Никола Радојчиќ (27) е упасен на аеродромот Хорхе Чавес во Перу поради обид за шверц на кокаин.

Според информациите на перуанските медиуми, дрогата била пронајдена во стомакот на кошаркарот. Тој голтнал 23 капсули во кои се наоѓало по 10 грама кокаин.

Со него бил уапсен и неговиот пријател Урош Докиќ (21) кај кого исто така била пронајдена дрога во стомакот. Двајцата завршиле во локална болница, каде под силно полициско обезбедување им биле извадени капсулите од стомакот.

Перуанските медиуми објавија дека уапсените лица планирале преку Амстердам да ја пренесат дрогата во Белград.

Вредноста на кокаинот се проценува на 150.000 евра. Според локалните закони ги чека затворска казна во траење од осум години.

Инаку, Никола Радојчиќ во својата кариера настапувал за Црвена Звезда, Будуќност, Гран Канарија, Хелос, Тенерифе, Рапид, Омонија, МЗТ Скопје и Куманово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести