недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поранешен премиер на ИЗраел осуден на осум месеци затвор

FILE - In this July 10, 2012 file photo, Former Israeli Prime Minister Ehud Olmert speaks to the media after hearing the verdict in his trial, in Jerusalem's District Court.  Olmert has been sentenced to eight months in prison for unlawfully accepting money from a U.S. supporter. The Monday, May 25, 2015, verdict in Jerusalem District Court caps a dramatic downfall of a man who only years earlier led the country and hoped to bring about a historic peace agreement with the Palestinians. (AP Photo/Ariel Schalit, File)

FILE - In this July 10, 2012 file photo, Former Israeli Prime Minister Ehud Olmert speaks to the media after hearing the verdict in his trial, in Jerusalem's District Court. Olmert has been sentenced to eight months in prison for unlawfully accepting money from a U.S. supporter. The Monday, May 25, 2015, verdict in Jerusalem District Court caps a dramatic downfall of a man who only years earlier led the country and hoped to bring about a historic peace agreement with the Palestinians. (AP Photo/Ariel Schalit, File)

Последни вести

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт беше осуден денеска на осум месеци затвор под обвинение дека противзаконски примил пари од свој приврзаник во САД, пренесува МИА.

Тој беше осуден минатата година на шест години затвор за друго дело за земање мито, кое и стави крај на неговата политичка кариера.

Неговите адвокати изјавија дека тој ќе поднесе жалба на пресудата.

Олмерт, кој се надеваше дека ќе постигне историска мировна спогодба со Палестинците, беше принуден да поднесе оставка на почетокот на 2009 година по обвинението за корупија.

Најчитани вести