понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поранешн израелски премиер обвинет за корупција

ol

Последни вести

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт утринава е прогласен за виновен за измама и изневерена доверба во повтореното судење за корупција, три године откако првично беше ослободен од истите обвинувања, објави МИА.

Пресудата утринава му ја изрече ерусалимскиот Окружен суд.

Адвикатите на Олмерт најавија жалба на одлуката на судот.

Во 2012 година Олмерт беше ослободен од обвиненија, вклучувајќи го и тоа за примање пари во кеш во плико од еден приврзаник од САД, и тоа во периодот пред да стане премиер. Оваа пресуда се сметаше за негова голема победа.

Меѓутоа, поранешната шефица на неговиот кабинет Шул Закен подоцна сведочеше и претстави снимки од разговор со Олмерт, што послужија како доказ дека примал пари, заради што беше организирано ново судење, наведуваат американските медиуми.

Судскиот совет заклучи дека Олмерт парите ги користел во приватни цели, а истите ги немал пријавено.

Израелските медиуми наведуваат дека аудио снимките што ги снимила Закен и за кои сведочела пред судот, откриваат дека Олмерт за време на првото судење ја убедил да не сведочи против него.

Неговото ослободување по првото судење предизвика критики без преседам бидејќи со тоа во пракса се санкционира неговиот „повеќегодишен рецепт – пликоа од американскиот бизнисмен Морис Талански во кои имало стотици илјади непријавени долари“. Парите, наводно биле чувани во сефот на неговиот помошник и адвоикат Ури Месер.

Во текот на првичното испитување Олмерт негираше дека примал пари од овој бизнисмен, но подоицна во судот призна, иако кажа дека парите биле користени за дозволени политички цели.

Во фокусот на повтореното судење беше сведочењето на Шул Закен и снимките кои таа ги обезбедила, а се однесуваат и на 30.000 долари, што таа секоја година ги добивала од Олмерт.

Во сведочењето на претходното судење Олмерт негираше дека знае за овие пари, меѓутоа снимките покажуваат дека за нив тој добро знаел.

Олмерт долги години беше политичар.

Пратеник станал уште во 1973 година како член на конзервативниот Ликуд. Во 1993 година станува градоначалник на Ерусалим. Десет години подоцна бил и вицепремиер во владата на премиерот Ариел Шарон. Во 2005 година излегува од Ликуд и заедно со Шарон ја основаат центристичката партија Кадима. На почетокот на следната година станува вршител на должноста премиер, бидејќи Шарон доживеа мозочен удар.

Во март истата година Ликуд победува на изборите, а во јули Олмерт ја води едномесечната војна со Хезболах во Либан. Следната 2007 година ги почна мировните преговори со Палестинците, а во 2008 година поднесува оставка заради обвинението за корупција.

Најчитани вести