петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Поранешниот диктатор на Гватемала повторно на суд за геноцид

gva

Последни вести

Поранешниот диктатор на Гватемала Хозе Ефраин Риос Монт беше принудно изведен пред суд од страна на полицијата, со цел повторно да му биде судено за геноцидот на 1.771 Индијанец од етносот Иксил.

Тој беше доведен во судот со возило на брза помош поради влошената здравствена состојба. Во судската сала беше внесен на носилка со покриено лице.

Во салата беа присутни десетици Индијаци, кои бараа правда, меѓу кои и Ригоберта Менчу, преживеана од војната и добитничка на Нобеловата награда за мир.

На 10 мај 2013 година Риос Монт беше осуден на 80 години затвор за геноцид и криминал против човештвото, но процесот беше прогласен за невалиден десет дена подоцна поради процедурални нерегуларности. Поради тоа беше закажан втор судски процес.

Поранешниот диктатор, кој е во домашен притвор, живее во богат кварт во источниот дел на главниот град на Гватемала.

Риос Монт (88) владеел со Гватемала од 1982 до 1983 година во екот на граѓанската војна. Според податоци на ОН во граѓанската војна во Гватемала, која траеше 36 години загинаа и исчезнаа 200 илјади лица.

Најчитани вести