сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Поранешниот главен обвинител на Украина побарал од Јанукович да прогласи вонредна состојба

ukraina parlament protest

Поврзани вести

Украински новинари откриле документи кои сведочат за тоа дека поранешниот главен обвинител Виктор Пшонка, побарал од поранешниот претседател Виктор Јанукович, да прогласи вонредна состојба за време на протестите во земјата, пренесе „УНИАН“.

Документите се откриени меѓу архивите на Пшонка, откако тој беше отстранет од функцијата.

Во моментов важечките власти преземаат мерки за потрагата и апсењето на лица кои се одговорни за крвопролевањето во земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести