петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Поранешниот лидер на турската опозиција: Во земјата има сериозна кризна ситуација

turcija

Поврзани вести

Поранешниот лидер на главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) и актуелен пратеник на партијата од провинцијата Анталија, Дениз Бајкал, изјавил дека во Турција има сериозна кризна ситуација, соопшти електронското издание на весникот „Милиет“.

По состанокот со претседателот на земјата Абдуллах Ѓул, поранешниот лидер на ЦХП истакнал дека сегашната ситуација во земјата создава впечаток за „континуиран судир на овластувањата“.

„Основните државни органи се во ситуацијата на сериозно спротивставување и взаемна борба. За жал овие конфликти се забележуваат во сите делови на земјата. Тие се случуваат во пресрет на локалните избори и во Истанбул, а исто така и во Измир“, посочил Бајкал, цитиран од весникот „Милиет“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести