четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Поранешниот министер за финансии на Грција пред суд

hsbccc_111

Последни вести

Поранешниот грчки министер за финансии Јоргос Папаконстантину денеска ќе се појави пред суд под обвинение дека од листата државјани на Грција кои имаат сметки во швајцарската подружница на контроверзната банка ХСБЦ ги тргнал имињата на неколку негови роднини.

Папаконстатину (53) ги отфрла обвинувањата дека го менувал документот што во Грција се нарекува „Листата на Лагард“ и дека од него исфрлил тројца свои роднини.

Доколку поранешниот министер биде обвинет за неовластено изменување на документот му се заканува значајна затворска казна со оглед на тоа што прекршоците против државата  според законите во Грција се отежнувачка околност.

Папаконстантину беше министер за финансии од крајот на 2009-тата до средината на 2011-тата година, кога беше назначен за Министер за животна средина. Токму за време на неговиот мандат Грција го постигна првиот договор за првиот пакет помош со меѓународните кредитори.

фото: Reuters

Најчитани вести