петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поранешниот премиер на Либија има забрана да ја напушти земјата

libija premier

Последни вести

Главниот обвинител на Либија, Абдулакадер Џумаја Раду, соопшти дека му забранил на поранешниот премиер на земјата, Али Зејди да патува во странство, додека трае истрагата против него, пренесе „Ројтерс“.

Зејди, кој ја загуби власта по гласањето недоверба во парламентот, ќе биде под истрага за наводна корупција и други неправилности, изјави обвинителот пред „Ројтерс“ и либиската телевизија „Ал Ахрар“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести