среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Пораснаа цените на нафтата по смртта на кралот на Саудиска Арабија

nafta

Последни вести

По веста за смртта на кралот на Саудиска Арабија, Абдулах, нафтата поскапе поради неизвесноста помеѓу купувачите дали неговиот наследник ќе го задржи моменталното ниво на производство на нафтата.

Барел американска „лесна“ нафта за испораката во март на меркантилната берза во Њујорк се продава за 47, 21 долар, што е поскапување за 1, 94 отсто или 90 центи, а барел северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон поскапе за 1, 03 долари или 2, 06 отсто, па сегашната цена е 49, 55 долари, пренесува Франс прес.

Инаку, цените на нафтата од средината на минатата година поевтинија за речиси 50 отсто, како последица на прекумерните залихи и намалената глобална побарувачка.

За намалувањето на цената на нафтата придонесе и Саудиска Арабија, која е најголем светски извозник на нафта. Во ноември минатата година Саудиска Арабија донесе одлука ОПЕК да го задржи моменталното ниво на производство на нафта.

Најчитани вести