сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пораст на бројот на индустриски работници за 6,5 отсто

rabotnici vo industrija

Поврзани вести

Бројот на лицата вработени во индустријата во јануари годинава пораснал за 6,5 отсто во однос на јануари минатата година, покажуваат најновите податоци од Државниот завод за статистика.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2014 година, во однос на јануари
2013 година, бележи опаѓање од 0.7 отсто во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 7.8 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 1.1 отсто.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јануари 2014 година, во однос
на јануари 2013 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.4 отсто , Капитални производи за 66.5 отсто,  Tрајни производи за широка потрошувачка за 4.4 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.7 отсто, додека опаѓање бележи кај Енергија за 2.0 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести