четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Пораст на цените на нафтата, се чека обраќањето на претседателката на ФЕД

Аналитичарите го чекаат обраќањето на новата претседателка на Федералните резерви

nafta

Поврзани вести

Цените на нафтата денеска забележаат пораст, благодарение на зголемената побарувачка, но тргувањето било со намален интензитет пред обраќањето на новата претседателка на американските Федерални резерви.

Еден барел американска „лесна“ нафта за терминска испорака во март на Трговската берза во Њујорк поскапе за пет центи на 100,11 долари за барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинела 108,70 долари, односно седум ценит повеќе од претходното тргување.

Аналитичарите наведуваат дека инвеститорите се во очекување на говорот на претседателката на ФЕД во Конгресот, на тема економија и правец на движење на монетарната политика.

„Никој не очекува изненадување во нејзиното обраќање. Малку е веројатно дека новата претседателка на ФЕД, Џенет Јелен во Конгресот ќе отстапи од досегашните ставови на Федералниот комитет за отворање на пазарите“, наведуваат аналитичарите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести