четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Пораст на индустриското производство

rabotnici vo industrija

Поврзани вести

Индустриското производство во април годинава во однос на истиот месец лани бележи раст од 2,2 отсто покажуваат најновите податоци од Државниот завод за статистика.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во април 2014
година, во однос на април 2013 година, бележи пораст од 0.4 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 6.5 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 19.9 отсто.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари – април 2014 година, во однос на периодот
јануари – април 2013 година, изнесува 103.1.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести