петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Пораст на продажните цени на индустриските производи на странски пазари

proizvodstvo

Поврзани вести

Продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки за 0,1 отсто на месечно ниво, а се пониски за четири отсто на годишно ниво, стои во податоците на Државниот завод за статистика.

Во ноември минатата година, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски
производи на странски пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 1,1 отсто, а во секторот
Преработувачка индустрија останаа на исто ниво.

Во ноември минатата година, во споредба со истиот период претходната година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 1,5 отсто, а во секторот
Преработувачка индустрија за 4,3 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести