сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Пораст на прометот во индустријата за 8,6 отсто

Индексот на прометот во индустријата во ноември лани година, во однос на претходниот месец, изнесува 92,1, додека во периодот јануари-ноември 2013 година, во однос на периодот јануари-ноември 2012 година, изнесува 106,9.

rabotnici vo industrija

Поврзани вести

Прометот во индустријата во ноември лани, во споредба со истиот период претходната година, забележал пораст од 8,6 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика

Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во ноември лани, во однос на ноември 2012 година,
бележи опаѓање од 14,8 отсто, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 20,4 отсто.

Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2013
година, во однос на ноември 2012 година, бележи опаѓање од 15,5 отсто, а во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 10,2 отсто.

Според главните индустриски групи, прометот во ноември минатата година, во однос на ноември 2012 година,
бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 11,8 отсто и Капитални производи за 36,7 отсто,
додека опаѓање бележи кај Енергија за 76,1 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за 20,2 отсто и Нетрајни
производи за широка потрошувачка за четири отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести