среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пораст на трошоците во градежништвото

gradeznici

Поврзани вести

Трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување во последното тримесечје од 2013-та година, во споредба со истиот период претходната година, се повисоки за 1,4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во четвртото тримесечје од 2013 година, во споредба со третото тримесечје од 2013 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се на истото ниво, трошоците за материјали се
повисоки за 0,2 отсто, а трошоците за вработените се пониски за 0,7 отсто.

Во четвртото тримесечје од 2013 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2012 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 1,4 отсто, трошоците за материјали се
пониски за 2,5 отсто, а трошоците за вработените се повисоки за 14,6 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести