недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 41

Поројни дождови и лизгање на земјиштето во Мексико – најмалку 40 загинати

poplavi-meksiko

Последни вести

Најмалку 40 луѓе загинаа за време на викендот во одрони на тлото на истокот на Мексико, предизвикани од поројните дождови во тропската бура Ерл, објавија властите.

Повеќето од жртвите се во државите Пуебла и Веракруз, каде што цели ридови се урнале врз колибите на Мексиканци.

Спасувачи со кучиња трагачи го пребаруваат теренот, а бројот на исчезнати засега е непознат.

Се стравува дека врнежите ќе се повторат во наредните неколку дена. Американскиот Национален центар за урагани во неделата изјави дека е формирана нова тропска бура, Хавиер, која во вторник ќе донесе силни ветришта од 75 км/ч и поројни дождови во Мексико.

Најчитани вести