Свет

Порошенко бара ЕУ да ги продолжи санкциите против Русија

Порошенко бара ЕУ да ги продолжи санкциите против Русија
Порошенко бара ЕУ да ги продолжи санкциите против Русија

Украина очекува дека Европската унија ќе ја продолжи важноста на санкциите против Русија поради случувањата во Крим и Донбас, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко по средбата денеска во Брисел со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, објави МИА.

Ние разговаравме за продолжување на санкциите против Русија и се договоривме дека ЕУ најбрзо што може ќе одреди нов пакет санкции против земјата. ЕУ е разочарана од продолжувањето на насилството во Украина, која е наша пријателска земја – рече Порошенко на заедничката прес-конференција по средбата.

Тој повторно ги повика сите страни во конфликтот целосно да ги исполнат договорите од Минск и апелираше до Русија, која според него не ги исполнува целосно своите обврски.

Шефот на ЕК го поздрави договорот за прекин на огнот во Донбас на 1 септември.

Порошенко денеска се сретна и со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.