четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Порошенко: Крим повторно ќе биде украински

UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-POLITICS-VOTE-POROSHENKO

Поврзани вести

Новиот претседател на Украина, Петро Порошенко вели дека целиот свет стои зад Украина и нејзината борба за слобода и демократија и дека Крим повторно ќе биде украински.

-Убеден сум дека ќе бидеме во состојба да покажеме дека во Украина се развива демократијата, дека Украина ќе појде по стапките на Европа. Убеден сум дека Крим ќе стекне слобода, дека ќе биде повторно украински, рекол Порошенко на свеченото доделување на Наградата за солидарност на лидерот на кримските Татари, Мустафа Џемилев.

Порошенко истакнал дека Украинците платиле огромна цена за своето копнеење да се приклучат кон Европа.

-Денес секој ден мораме да плаќаме огромна цена. Секој ден цивили и украински војници гинат од раката на агресорот, рекол Порошенко.

Тој додал дека „агресорот е осуден на изолација“ и дека гледа дека цела Европа е обединета во поддршка на Украина и слободата и демократијата.

-Гледаме дека целиот свет стои зад нас, додал Порошенко, кој утре ќе се сретне со американскиот претседател Барак Обама.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести