вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 36

Порошенко одобри воведување нови санкции кон Русија

porosenko

Последни вести

Украинскиот претседател Петро Порошенко го потпиша Указот за стапување во сила на Законот со кој Украина би можела да воведе нови економски санкции кон Русија, објави денеска украинскиот Парламент на својата интернет страница.

Како што јави агенцијата Укринформ, Законот, што Врховната рада го усвои на 24 декември, и овозможува на украинската Влада да воведе трговски санкции или други рестриктивни мерки, како одговор на дискриминаторски или непријателски акции преземени од страна други земји кон Украина.

Иако во Законот за странски економски активности тоа не е стрикно наведено, одредбите што тој ги припишува првенствено се наменети за Русија.

Законот, меѓу другото, и овозможува на украинската Влада да воведе забрана или ограничување на странски економски активности и да ги суспендира царинските привилегии и квоти за увозните стоки.

Најчитани вести