недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Порошенко го продолжи примирјето до понеделник

Petro Poroshenko, 'Chocolate King', Ukrainian MP and backer of the Euromaiodan protests in Kiev

Поврзани вести

Претседателот на Украина, Петро Порошенко го продолжи примирјето со проруските сепаратисти на истокот на земјата за 72 часа, поточно до понеделник.

Еднонеделното примирје требаше да истече во петок во 22 часот по локално време.

Порошенко, оваа одлука ја донел по итната консултација со претставниците за одбраната на Украина, по своето доаѓање во Киев од самитот на ЕЅ во Брисел на кој беше потпишан трговскиот и политичкиот договор за придружување кон Унијата.

Силите на самодекларираните републики Доњецк и Луганск велиле дека ќе го прекинат огнот до 30 јуни. Тие исто така ветиле и дека во следните неколку дена ќе ги ослободат и заробените четири набљудувачи на ОБСЕ.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести