вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Порошенко: Ќе бидат уништени одговорните за смртта на украинските војници

POROSENKO

Поврзани вести

Ќе бидат „откриени и уништени“ проруските сепаратисти, кои се одговорни за истрелувањето ракета врз владините сили при што загинаа десетици војници, предупреси украинскиот претседател, Петро Порошенко.

– За животот на секој војник бунтовниците ќе платат со десетици и стотици животи. Ниту еден терорист нема да се спаси од одговорноста, секој ќе го добие заслуженото, изјави Порошенко по итната средба со шефовите на безбедносните служби.

Украински институции и медиуми денеска соопштија дека во реонот на Зеленополе во Луганската област загинале меѓу 19 и 50 војници, а околу 100 се повредени. Според украинското Министерство за одбрана бројот на загинатите војници изнесува 19, а 93 се повредени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести