недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Порошенко не е против референдум за поголеми овластувања во Источна Украина

Petro-Poroshenko_2866795b

Последни вести

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека нема да се спротистави на одржување на референдум со кој би им се дале поголеми овластувања на регионите во Источна Украина под контрола на проруските сили, што се смета за пресврт во ставот на официјален Киев, но проруските активисти го отфрлија неговиот гест како бесмислен, објави МИА.

– Подготвен сум да распишам референдум за прашањето за државната власт доколку вие одлучите дека тоа е потребно – истакна денеска Порошенко на состанокот на парламентарната комисија која работи на подготвување на амандмани на Уставот.

Порошенко потенцира дека и понатаму е против идејата за федерализација, за која се залага Русија, но оти е за децентрализација на власта во користи на регионите во Источна Украина. Тој исто така посочо и дека не ја поддржува идејата рускиот јазик да биде втор официјален јазик воо Украина.

-Украинскиот беше и ќе биде единствен државен јазик – наведе Порошенко.

Висок претставник на проруските сили Андреј Пургин истакна дека ниту еден од нив не бил повикан да присуствува во работата на уставната комисија.

Најчитани вести