понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Порошенко: Ратификацијата на договорот со ЕУ ќе се случи на 16 септември

porosenko

Поврзани вести

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска во парламентот дека во вторник на 16 септември ќе се ратификува договорот за придружување кон Европската унија кој е усвоен во јуни во Брисел.

Порошенко истакна дека ратификацијата на тој политички и економски договор претставува историски момент за неговата земја.

Украинскиот претседател изјави дека се надева дека својата земја ќе успее да добие „специјален статус“ во рамките на НАТО, за време на посетата на САД следната недела, за време на која ќе има важни состаноци во Конгресот и со американскиот претседател.

Поршенко во истото ветување изјави дека Крим кој во март се припои кон Русија, повторно ќе биде украински и дека нема потреба тоа да се оствари по воен пат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести