недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Порошенко: Рускиот јазик треба да се замени со англискиот

Англискиот треба да стане втор јазик што ќе се учи во училиштата - изјави Порошенко во вчерашниот говор на универзитетот во градот Лвов, тврдината на национализмот во западна Украина.

porosenko

Последни вести

Украинскиот претседател Петро Порошенко предложи англискиот јазик да стане втор јазик во земјата, наместо рускиот, пренесоа француските медиуми, објави МИА.

– Англискиот треба да стане втор јазик што ќе се учи во училиштата – изјави Порошенко во вчерашниот говор на универзитетот во градот Лвов, тврдината на национализмот во западна Украина.

Порошенко, богат бизнисмен со диплома по меѓународни односи и доста добро познавање на англискиот јазик, го наведе примерот на Сингапур, каде во 50-те години на минатиот век Владата го вовела англискиот јазик како втор официјален јазик.

– Треба да зборуваме не за статусот на рускиот јазик, туку за статусот на англискиот јазик – подвлече тој.

Болното јазично прашање во Украина се интензифицира поради состојбата во источна Украина. Според Киев, вооружениот конфликт со проруските бунтовници во источна Украина е предизвикан од Кремљ под претекстот дека треба да се заштити рускојазичното население.

Украинскиот е единствениот официјален јазик во земјата, откако во 1991 година таа стана независна држава. Иако не го зборуваат по дома, рускојазичните Украинци го разбираат и пишуваат на него, бидејќи неговото изучување во советско време беше задолжително.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести