вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Порошенко со мировен план за решавање на кризата во Украина

Планот предвидува децентрализација на власта, амнестија и создавање на услови за спроведување на предвремени локални избори

porosenko.jpg500

Поврзани вести

Новиот украински претседател Петро Порошенко изјави дека во сабота ќе претстави мировен план за решавање на кризата меѓу Украина и Русија.

Порошенко се наоѓа во Полска, на првата посета во странство откако беше избран на 25 мај. Во Варшава тој се сретна со голем број шефови на држави, вклучително и претседателот на САД Барак Обама.

Утре Порошенко ќе учествува на церемониите во Норманија по повод 70-годишнината од сојузничкиот десант на 6 јуни 1944 година.

„На 7 јуни ќе го претставам мојот план за воспоставување ред и мир“, изјави Порошенко, во одговор на прашањето дали планира да воведе воена состојба во Источна Украина.

Планот предвидува децентрализација на власта, амнестија и создавање на услови за спроведување на предвремени локални избори.

Порошенко, исто така, не ја исклучи можноста да се сретне и со претседателот на Русија Владимир Путин во Норманија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести