недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Порошенко: Украинскиот јазик останува единствен државен јазик во Украина

Украинскиот јазик ќе остане единствен државен јазик во Украина, изјави денеска претседателот Петро Порошенко.

52843031100099490350no

Последни вести

Украинскиот јазик ќе остане единствен државен јазик во Украина, изјави денеска претседателот Петро Порошенко.

„Единствен државен, уставен јазик во Украина беше и останува да биде украинскиот јазик“, нагласи Порошенко на средба со претставници на локалната власт и на државната администрација.

Истовремено општините во Украина „ќе имаат целосно право покрај украинскиот да ги користат и другите јазици, меѓу кои и рускиот“ прецизира претседателот на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести