петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Порошенко вети слободна употреба на рускиот јазик во Донбас

porosenko.jpg500

Поврзани вести

Претседателот на Украина, Петро Порошенко вети дека ќе дозволи слободна употреба на рускиот јазик во локалните заедници во украинскиот регион Донбас.

– Децентрализацијата на власта предвидува проширување на правата на регионите. Локалните заедници во Донбас ќе имаат целосно право на слободна употреба на рускиот јазик заедно со државниот јазик, изјави Порошенко во обраќање до граѓаните на Украина.

Претседателот најави дека планира наскоро да поднесе закон за амнестија во украинскиот парламент.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести