петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Порошенко: Влегувањето на рускиот конвој во Украина e грубо кршење на меѓународното право

Rускиот конвој од над 100 камиони навлегол на украинска територија „без царинска проверка, комплетирани документи за минување на границата и без придружба од соработници на Меѓународниот комитет на Црвениот крст“, вели Порошенко

poroshenko_lenta-ua.ne_

Последни вести

Украинскиот претседател Петро Порошенко навлегувањето на рускиот конвој со хуманитарна помош во Украина го оцени како „грубо прекршување на меѓународното право“ и вети дека ќе направи сè што е можно за да се избегне ескалација на конфликтот.

Во соопштение, објавено на сајтот на претседателот, Порошенко подвлекува дека рускиот конвој од над 100 камиони навлегол на украинска територија „без царинска проверка, комплетирани документи за минување на границата и без придружба од соработници на Меѓународниот комитет на Црвениот крст“.

Порошенко истото му го кажал и министерот за надворешни работои на Литванија, Линас Линкјавичус, дополнува ИТАР-ТАСС.

Порошенко на шефот на украинската дипломатија Павло Климкин и на началникот на својот кабинет, Борис Ложкин, им наредил да се поврзат со своите колеги од Кремљ за да им ја изразат загриженоста на Киев и да ги повикаат да „ ја вратат ситуацијата на теренот на меѓународното право“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести