сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Порошенко замина кон зоната на фронтот во Источна Украина

porosenko

Последни вести

Украинскиот претседател Петро Порошенко отпатува кон зоната на фронтот во источниот дел на Украина, соопштија локалните медиуми.

– Планираното повлекување на војската започна утринава. Војниците излегуваат со цело свое вооружување. Заминав на фронтот, а приквечер ќе се вратам и ќе учествувам на седницата на Советот за безбедност на Украина, ја пренесуваат медиумите изјавата на порошенко дадена на киевскиот аеродром Бориспол.

Претседателот Порошенко истакнал дека „моментно 80 отсто од укаринските единици се повлекле и се очекуваат уште два конвоја“.

Најчитани вести