понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Порта за влез во ЕУ: Русија ќе гради воени бази во Кипар!?

putinnn

Последни вести

Русија доби понуда од Кипар да изгради нова авионска и поморска база на нејзина територија. Со оглед дека станува збор за земја која е една од 28-те земји членки на ЕУ, овој потег на Кипарците предизвикал прилична загриженост кај европските сојузници.

Претседателот Никос Анастасијадес дал изјава дека неговата држава е да ги прими руските воени бази на својата територија. Официјалниот договор помеѓу двете држави треба да биде потпишан на 25-ти февруари, наведува рускиот портал lenta.ru, a пренесува американски Бизнис инсајдер.

– Постои стар договор помеѓу нашите две земји, коој што ќе биде обновен и ќе го збогатиме со уште некоја клаузула. Истовремено, на Русија ќе и понудиме одредена соработка, која што веќе ја имаме и со некои други земји како што се Германија и Фрнација, изјави Анастасијадес и додаде дека „Кипар и Русија имаат традиционално добри односи, и дека тоа под никакви околности нема да се менува“.

Оваа изјава на претседателот на Кипар следеше откако Русија неодамна изјави дека сака да гради војни бази во таа земја.

Она што посебно е интересно е фактот дека Кипар е една од 28-те земји членки на ЕУ кои воведоа санкции кон Русија.

фото: AP

Најчитани вести