вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Портланд нов лидер на Западот, пораз на Мајами, Сан Антонио и Оклахома

Stephen Curry, Sean Corbin

Поврзани вести

Ноќеска се одиграа девет натпревари во НБА лига по кои екипата на Портланд изби на врвот на табелата во Западната конференција. „Блејзерси“ ги искористија поразите на Оклахома и Сан Антонио и со победата над Шарлот со 134:100 станаа нови лидери на „Запад“. Лошата вечер за фаворитите ја надополни шампионот Мајами кој го доживеа осмиот сезонски пораз.

Резултати: Кливленд – Орландо 87:81 (по продолжение), Мајами – Голден Стејт 114:123, Чикаго – Бостон 94:82, Оклахома Сити – Бруклин 93:95, Сан Антонио – Њујорк 101:105, Феникс – Мемфис 91:99, Јута – Милвоки 96:87, Портланд – Шарлот 134:104 и Сакраменто – Филаделфија 104:113.

Седум натпревари се играат вечерва: Вашингтон – Торонто, Атланта – Голден Стејт, Бостон – Њу Орлеанс, Хјустон – Њујорк, Далас – ЛА Клиперс, Денвер – Мемфис и ЛА Лејкерс – Јута.

Пласман Источна конференција: Индијана 25-6 (победи-порази), Мајами 24-8, Атланта 18-14, Торонто 15-15, Вашингтон 14-15, Детроит 14-19, Чикаго 13-18, Шарлот 14-20,…

Пласман Западна конференција: Портланд 26-7 (победи-порази), Оклахома Сити 25-7, Сан Антонио 25-8, Лос Анџелес Клиперс 22-12, Хјустон 21-13, Голден Стејт 21-13, Феникс 19-12, Далас 19-13.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести