четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Посакајте Среќна Нова година на 23 светски јазици

nova-godina

Поврзани вести

Во светот во моментов се говорат околу 7.000 јазици, а според статистиката до почетокот на следниот век се проценува дека половината од нив ќе исчезнат.

Во духот на празниците еве можност да научите како да кажете и напишете „Среќа Нова Година“ на 23 јазици.

 1. Англиски – Happy New Year
 2. Грчки – Ευτυχισμένο το νέο έτος / Χρόνια πολλά, Καλή χρονιά!
 3. Германски – Frohes neues Jahr
 4. Француски – Bonne année
 5. Хрватски – Sretna Nova godina
 6. Јапонски – 明けましておめでとうございます
 7. Турски – Mutlu yıllar
 8. Фински – Onnellista uutta vuotta
 9. Италијански – Buon anno
 10. Унгарски – Boldog új évet
 11. Бугарски – Честита Нова Година
 12. Руски – С Новым Годом
 13. Шпански – Feliz Año Nuevo
 14. Плски – Szczęśliwego Nowego Roku
 15. Шведски – Gott nytt år
 16. Чешки – Šťastný nový rok
 17. 17. Словенечки – Srečno novo leto
 18. 18. Украински – Щасливого Нового року
 19. 19. Норвешки – Godt nytt år
 20. 20. Романски – An nou fericit
 21. 21. Ирски – Shona Bhliain Nua
 22. 22. Португалски – Feliz Ano Novo

Најчитани вести