среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Посетата на Путин на Србија, топ тема во регионот

resize

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ја посети Србија при што ќе разговара со државниот врв и ќе присуствува на одбележување на 70. годишнината од ослободувањето на Белград и победа над фашизмот и 100 години од почетокот на Првата светска војна. По тој повод ќе се одржи голема воена парада, која поради обилните врнежи во Белград ќе се одвива во отежнати околности.

Путин во Белград ќе престојува шест часа. Најпрво ќе положи венец на Гробиштата на ослободителите на Белград, потоа во Палатата Србија ќе разговара со највисоките домашни официјални лица. Ќе го дочека претседателот Томислав Николиќ па ќе разговара и со премиерот Александар Вучиќ .

Повеќе од 100 основни и средни школи во Белград кои се на подрачјето на Нов Белград и Земун нема да работат или ќе имаат скратени часови поради одржување на воената парада.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести