четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Поскапе рускиот гас за Украина

gas

Поврзани вести

Најголемиот руски производител на природен гас, компанијата „Гаспром“, соопшти дека во вториот квартал ја подигнува цената на гас за Украина на 385,5 долари за 1.000 кубни метри од 268,5 долари од првото тримесечје.

Со оваа одлука, Украина го загуби попустот на цената на гасот кој што го договори со Русија пред избивање на политичката криза во Киев во ноември минатата година, а која што заврши со смената на украинскиот претседател, Виктор Јанукович, и присоединување на украинскиот полуостров Крим во Русија.

Според зборовите на извршниот директор на „Гаспром“, Алексеј Милер, украинскиот долг за руски гас во овој момент изнесува 1,7 милијарди долари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести