недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Поскапуваат бензините и дизелот

Според Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС - 95 ќе изнесува 83 денари за литар, на Еуросупер БС-98 ќе биде 84,50 денари и на Еуродизелот 70 денари за литар.

benzin

Поврзани вести

Малопродажната цена на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за два денари.

Според Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС – 95 ќе изнесува 83 денари за литар, на Еуросупер БС-98 ќе биде 84,50 денари и на Еуродизелот 70 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 1,50 денари за литар  и ќе изнесува 58,50 денари. Се зголемува и цената на мазутот и ќе изнесува 42,18 денари.

Просечната цена на суровата нафта на светскиот пзар изнесуваше 113,5 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот изнесуваше 45,46 денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести