сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Поскапуваат горивата

goriva500

Последни вести

Регулаторната Комисија за Енергетика денеска ги објави новите цени на горивата, кои ќе стапат во сила од вечерва на полноќ. Според новата одлука, цените на бензините и на дизелот се зголемуваат за 3, односно 4 денари.

Според методологијата за пресметка на цените која ја користи Регулаторната Комисија за Енергетика, од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат во просек за 7.74 отсто.

Тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за 3 денари, и еден литар од овие горива ќе се продава по цена од 65, односно 67 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ се зголемува за 4 денари, и еден литар од ова гориво ќе се продава по цена од 55 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.

Најчитани вести