четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

Послаби до лето: Рецепти за пијалаци со кои лесно ќе ослабете

Ќе ве држат сити подолго време, имаат хранлива вредност, не се калорични, па затоа овие пијалаци се идеални во борбата против вишокот килограми.

poslabi-do-leto-recepti-za-pijalaci-so-koi-lesno-kje-oslabete-0001

Последни вести

Сигурно нема да ви биде проблем да ги пиете секој ден, бидејќи пијалаците се многу вкусни и можат да бидат замена за цел оброк:

1. Кафе

vitka-stava-do-leto-recepti-za-pijalaci-so-koi-kje-oslabete-1

Тоа што го прави посебен овој пијалак е кокосовото масло кое го содржи и истото го регулира варењето и холестеролот. Но, секако овој пијалак содржи кафе што е и причината заради која не треба да пиете повеќе од една чаша дневно.

Потребни состојки: 1 лажичка инстант кафе, ½ кафена лажичка какао или неколку капки арома од ванила, 1dl бадемово млеко, 1dl зовриена вода и 1 кафена лажичка органско кокосово масло.


2. Магичен сируп

vitka-stava-do-leto-recepti-za-pijalaci-so-koi-kje-oslabete-2

Комбинацијата на цимет и ѓумбир го прави овој пијалак магичен, бидејќи овие состојки ќе ве држат сити и до 3 часа.

Потребни состојки: 150g свеж корен од рен, 3 поголеми лимони, 3 супени лажици мед, 1 кафена лажица цимет, 3cm свеж корен од ѓумбир.

Начин на подготовка: Излупете ги ѓумбирот и ренот, а потоа изрендајте ги. Лимонот исцедете го, а потоа сите состојки измешајте ги и додајте ги медот и циметот. Во чиста тегла истурете ја течноста и секој ден земајте по 1 супена лажица наутро и навечер на празен стомак. Откако ќе ја потрошите оваа количина, направете пауза од месец дена, па повторно повторете ја доколку имате потреба.


3. Микс од киви и јаболко

vitka-stava-do-leto-recepti-za-pijalaci-so-koi-kje-oslabete-3

Кивите го подобруваат имунитетот, а јаболкото го чува вашето здравје. Овој пијалак ќе ве држи сити подолго време, а и ќе ви овозможи да слабеете здраво.

Потребни состојки: 4 киви, 2 јаболка, 1 чаша млеко и 1 супена лажица протеински прашок.

Начин на подготовка: Кивите и јаболката излупете ги, исечкајте ги и ставете ги во блендер заедно со млекото и протеинскиот прашок. Шејкот пијте го додека е свеж, а можете да додадете и неколку коцки мраз.


4. Егзотичен пијалак

vitka-stava-do-leto-recepti-za-pijalaci-so-koi-kje-oslabete-4

Ако сакате да се ослободите од целулитот пред да заминете на одмор, тогаш не чекајте, туку направете си го овој пијалак.

Потребни состојки: 1 чаша исечкан свеж ананас, половина краставица, 1 чаша млеко и малку копар.

Начин на подготовка: Краставицата и ананасот исечкајте ги на парчиња, па заедно со млекото и копарот ставете ги во блендер. Пијалакот се пие додека е свеж, како замена за ужина или вечера.

Најчитани вести