среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Последен обид за деблокада на сириските преговори

Последен обид за излез од ќорсокакот во преговорите за решавање на кризата во Сирија

sirija

Поврзани вести

Претставникот на Обединетите нации за Сирија, Лахдар Брахими, денеска за последен пат ќе се обиде да ги деблокира преговорите меѓу сириската влада и опозицијата во Женева, кои што западнаа во ќорсокак.

Брахими ќе посредува на последниот директен состанок на двете страни во втората рунда од женевските преговори во кои двете делегации разменуваат обвиненија за нивниот неуспех.

По пет дена од разговорите во Женева, за тоа на кој начин Сирија би требало да излезе од тригодишната граѓанска војна, тие се блокирани, а претставниците на претседателот Башар ал Асад ја обвинуваат опозицијата дека има „нереални“ барања, додека опозицијата навела дека властите не покажуваат никаква подготвеност да реагираат на предлозите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести