ТОП,Македонија

Последиците од невремето катастрофални – 15 жртви, 6 исчезнати, десетици повредени

Последиците од невремето катастрофални – 15 жртви, 6 исчезнати, десетици повредени

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР за НОВА.

Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето. Како исчезнати се водат шест лица, а десетици граѓани се здобиле со повреди.

Поројните дождови предизвикаа и голема материјална штета, направија хаос во сообраќајот. Оштетени се голем број автомобили и куќи, а во некои од скопските населби жителите се сеуште без електрична енергија.