четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Последна изведба на „Атила“ во МОБ

mob

Поврзани вести

Последна изведба на оперската претстава „Атила“ во среда со почеток од 20 часот во Македонската опера и балет.

Претставата премиерно беше изведена минатата сезона, по повод 200 години од раѓањето на големиот оперски композитор  Џузепе Верди.

Во главните улоги во среда ќе настапат во улогата на Атила Иван Томашев од Србија, Ецио ќе го толкува Нико Исаков  од Бугарија, во улогата на Одабела е Весна Ѓиновска Илкова, Форесто ќе го толкува Ѓорѓи Цуцковски, улогата на  Улдино ќе ја толкува Дејан Стоев,  а Леоне ќе биде Диме Петров

Режисер на претставата е Дејан Миладиновиќ од Србија, а диригент ќе биде неговиот сонародник Ѓорѓе Павловиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести