вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Последна порака на скопјанецот убиен во Сирија – Мамо, не плачи, јас повеќе не се враќам

sirija

Последни вести

Во воените судири во Сирија убиен е уште еден Албанец од Македонија. Според порталот „Порталб“ станува збор за 22-годишниот Алим Османи од Скопје.

На социјалната мрежа Фејсбук, тој испрати порака, како да го очекувал исходот од судири на бунтовничките сили против армијата на претседателот Башар ал Асад.

„Мамо, не плачи, јас повеќе не се враќам“, напишал 22-годишниот Османи.

Алим Османи во војната во Сирија се приклучил во јуни минатата година.

„Тој не беше дел од групите блиски на Ал Каеда. Се бореше рамо до рамо со силите на Војската за слободна Сирија.За жал не информираа дека неговото тело не можеме да го добиеме“, изјавиле неговите роднини.

Османи е четврти Албанец од Македонија, кој гине во Сирија. Во мај годинава беше убиен 28-годишниот Расим Зеќири од гостиварското село Беловишта, кој подолго време живеел во Австрија. Осум месеци пред да биде убиен заминал за Сирија и се борел на страната на „Јабха ал Нусра“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести