петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Последните австралиски војници го напуштија Авганистан

Премиерот на Австралија го најави повлекувањето и на последните трупи од Авганистан.

avganistan vojnici

Поврзани вести

Австралиските војници го завршија своето повлекување од Авганистан, изјавил премиерот Тони Абот, што е крај на најдолгото учество на земјата во тамошните воени операции, во кои загинаа најмалку 40 австралиски војници.

Премиерот, претходно, изјавил дека илјадници војници ќе ја напуштат јужната покраина Орузган пред крајот на годината.

Последните трупи си заминале минатата недела, а дома ќе бидат за Божик.

„Оваа војна не завршува ниту со победа ниту со пораз, туку со надеж дека Авганистан е подобро место, а посебно покраината Орузган, поради нашето присуство таму“, рекол тој.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести