недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Последниве 24 часа убиени 34 лица во Доњецк

ukrajina-donjeck-zastave-B-AP-Photo-Darko-Bandic-1

Поврзани вести

Триесет и четири лица го загубија животот последниве 24 часа во судири меѓу проруските сепаратисти и украинските сили во Доњецк.

Жестоки судири, во кои е вклучена и артилерија, се водат во градот Доњецк и неговите источни предградија, кои се под контрола на сепаратистите.

Министерството за внатрешни работи во Киев претходно соопшти дека девет војници се убиени кога безбедносните сили и баталјонот на доброволци „Донбас“ го презеле од сепаратистите градот Иловајск, каде минува железничка пруга и автопатот од Доњецк кон руската граница.

Засега не е познато дали деветмината војници се вклучени во бројот на жртвите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести